Zahrada podle Feng-šuej
Creative life Kouzelný život

Zahrada podle Feng-šuej

Chcete, aby Vaše zahrada působila harmonicky, byla pravým balzámem na duši a už jen samotný pohled na ní Vám přinášel vnitřní klid? Toho všeho lze jednoduše dosáhnout, pokud svou zahradu postavíte ve stylu tradičního čínského učení feng-šuej.

Feng-šuej pracuje s životní energií čchi, protiklady jing a jang a s pěti základními prvky. Je důležité si uvědomit, že ve feng-šuej má každý strom, každá květina a každý kámen své nezastupitelné místo a hluboký význam. Zahrada by se neměla navrhovat jen podle předem daných pravidel, ale měli byste doopravdy pochopit podstatu tohoto asijského učení.

Váš dům představuje jin – ženský princip a Vaše zahrada by tak měla být jang – mužským principem plným světla, harmonie a barev. Otevřená, prostorná a plná oblých linií.

Energii pěti prvků dále nejlépe vyjádříte umístěním každého jednoho takového do celkového konceptu zahrady.

Zemi ztvárníte prostě. Alespoň jeden záhon nechte nezakrytý mulčem, kůrou ani ničím jiným. Vysaďte do něj bylinky nebo zeleninu. Je důležité, aby půda dýchala, bylo se jí možné dotýkat a pracovat s ní. Zemi také symbolizují výrobky z hlíny, cihly či žlutá a hnědá barva.

Voda je v zahradě podle Feng-šuej velice důležitým prvkem. Nemělo by zde chybět jezírko, fontánka, napajedlo nebo potok. Je ovšem důležité, aby se nejednalo o hranaté vodní nádrže. Měly by naopak být nepravidelné, pokud možno do tvaru „fazole“. Negativní energie totiž proudí nejpříměji právě skrz ostré hrany a rovné linie.

Oheň představují domácí zvířata, gril, ohniště, sochy, svíčky či krb. Oheň dokáže člověka nabudit a přimět k aktivitě, pozor ale na předimenzování tohoto prvku. V nesprávném množství může zahrada působit až agresivně. Samozřejmě je také dobré element ohně vyjádřit dřevinami, které kvetou červeně a žlutě.

Element dřeva se skrývá ve stromech, dřevěných stavbách, kůře či prostém dřevěném plotu.

Kov můžete vyjádřit kovovými sochami, slunečními hodinami, kovovým nábytkem a dalšími předměty. Jeho symbolem jsou také oválné tvary.

Neobvyklá socha může do zahrady vnést prvek překvapení.

Ale jak uspořádat zahradu, aby v ní správně proudila energie? Energie proudí skrz cesty a ty by proto neměly být přímé a rovné. Vždyť přímá cesta je nejlepší pozvánkou pro zlé duchy a negativní energii ša. Pěšinky by měly být vždy alespoň trochu zahnuté a zvlněné. Ale pozor na slepé uličky! Je ideální, aby na sebe všechny cesty navzájem navazovaly a vytvářely tak efekt nekonečna.

Vchod do domu by měly „střežit“ po obou stranách nádoby s vysázenými rostlinami nebo ještě lépe s plodícími stromy. Ty zajišťují prosperitu a štěstí. Ale pozor, aby stromy nerostly příliš blízko domu. Případně je dobré zřídit v blízkosti vchodu bylinkový záhon. Není nad bylinky z vlastní zahrádky.

Důležité je, aby celá zahrada byla vyvážená – aby objem domu korespondoval s objemem zeleně. Jinak může zahrada působit neutěšeně a pustě. Dále je ideální mít zahradu plnou oblých tvarů, pokud možno žádné hrany.

Velmi dobré je, když se v zahradě vyskytují různé zvuky – proudící voda, šelestící okrasné traviny či zpěv ptáků. Je dobré zřídit si na zahradě místo, kam se můžete posadit a jen tak se zaposlouchat, jak k vám zahrada promlouvá.

Zahrada by měla být opečovávaná, prostřihávaná a záhony zbavené plevelu. Zároveň by složení dřevin a bylin mělo být tak vyvážené, aby zahrada byla atraktivní přes celý rok a ne jenom v létě. Vyberte trvalky s různou dobu květu a proměňte svou zahradu v ráj na zemi v kterémkoliv ročním období. Samozřejmě feng-šuej mluví i o rostlinách, které by v žádné zahradě neměly chybět. Jsou jimi:

  • Chryzantémy zosobňující štěstí, úspěch a blahobyt.
  • Bílé magnolie představující ženskost.
  • Pivoňky vyjadřující čest a lásku.
  • Jasmín, který je také nazýván stromem přátelství.
  • A samozřejmě tajemný lotos, zastupující čistotu, pokoj a duševní klid.

Období zimy je ideální k plánování a jaro k rekonstrukci. Odprostěte se od neklidu a spěchu, projděte se po zahradě a nechte energii principů Feng-šuej aby vám pročistily hlavu. Jen tak dosáhnete ideální vyváženosti mezi jin a jang a Váš život i Vaše zahrada bude plná světla a radosti.

Autorka Kristýna Tesková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *