RECENZE: Tetování krví – NALEZENEC
Knižní recenze

RECENZE: Tetování krví – NALEZENEC

Fantasy literatura se v posledních letech těší nevídané popularitě. Příběhy, prostoupené magií, rozličnými rasami, zkušenými bojovníky i temnými, zlými postavami, přitahují pozornost mladých i starších milovníků literatury. Knihu, o níž je dnešní recenze, rozhodně stojí za to přidat do své knihovny.

Seznamte se s Rosamundou

Rosamunda Zaknihovaný je malý kluk, nalezenec, jehož domovem se stal Ctihodný námořní útulek madam Opery pro osiřelé hochy a dívky. Svět, ve kterém chlapec žije, není ani přívětivý, ani bezpečný. Již po mnoho desetiletí totiž za kamennými hradbami měst a pevností probíhá zuřivý boj na život a na smrt mezi příšerami a lidmi. Za každou skolenou příšeru se člověku dostane pocty v podobě tetování její krví.

Rosamunda, jemuž dívčí podoba jména přináší úšklebky některých dospělých i posměch vrstevníků, uniká v nepříznivé atmosféře do sešitových povídek plných námořníků, příšer a jejich udatných lovců, teratologů, a sní o životě ocťáka nebo třeba příšerobijce. Tajně touží i po tetování krví příšery, stejném, jako má jeho oblíbený vychovatel pan Fransitart. Jaké je jeho zklamání, když si jej vyhlédne agent lampářů! Přesto, že udržovat světlo v lucernách, osázených kolem cest v pustině plné krvelačných vrypounů a bahňáků a dalších příšer, je pro Císařství velmi důležité a zodpovědné, vyhlídka na život s lamperkou Rosamundu příliš netěší.

Po dojemném loučení s milovanými vychovateli Fransitartem, Křampalínem a Verlínou se hoch vydává na vzdálenou Železnou baštu, základnu lampářů. Rosamundovo počáteční zklamání se velice rychle mění v boj o holý život, když v přístavu nevědomky nastoupí na špatnou loď…

Obecné informace o knize

Nalezenec – ve starším vydání Začátek cesty – je prvním dílem trilogie Tetování krví. Příběh se čte lehce, i když styl vyprávění se místy jeví až jako dětsky naivní. Bezpochyby k tomu dochází proto, že knihy jsou psány v er-formě z pohledu hlavního hrdiny. Důkladný popis toho, co Rosamunda vidí a vnímá, může působit zdlouhavě a nudně, mně osobně ale chtě nechtě vtáhl hlouběji do fantazie a ohromil mě krásou měst i tvrdostí světa za jejich hradbami. Knize nechybí napětí, emoce, magie, situace nečekané i očekávané a osobně jsem si během četby zamilovala mnoho postav.

Jelikož je autor David M. Cornish také vynikajícím ilustrátorem, nachází se v knize mnoho působivých kreseb postav i mapa Polokontinentu, které příběh pěkně doplňují. Jako menší mínus vnímám, že se obrázky postav objevují až několik stran po jejich uvedení do dějové linky, a tím narušují kontinuitu díla.

Přestože je kniha označena „Young Adult“, dokáže zaujmout i dospělého. Pokud toužíte po oddechové četbě, při které se může sejít celá rodina, tuto knihu vřele doporučuji.

Příští týden se můžete těšit na recenzi druhého dílu trilogie, zvaného Lampáři.

Autorka Mija


Photo by Gabriele Diwald on Unsplash

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *