RECENZE: Tajný deník Hendrika Groena

knižní recenze
Title: Tajný deník Hendrika Groena
Vydavatel:
Format: kniha vázaná
ISBN: 978-80-7505-688-7
Celá knížka se mi četla velmi dobře. Autor detailně popisuje humorné situace, které se v domově stanou a při každé z nich jsem měla desetiminutovou chvilku smíchu. Podle mého názoru je knížka určená pro všechny věkové kategorie. Ty mladší se připraví na to, jaké problémy ve stáří přicházejí a ty starší možná uvidí sami sebe. Sama pracuji v domově pro seniory a musím říct, že nějaké situace se v domově opravdu stávají, bohužel. I přesto,…
3.5Overall Score

Tajný deník Hendrika Groena

Recenzi na tuto knihu jsem Vám prostě musela napsat. Pracuji v domově pro seniory a Tajný deník Hendrika Groena je první kniha, ve které poznáte stáří takové, jaké je. Chcete se zasmát, ale ...

 • Děj knihy:
  4.0
 • Grafická podoba obálky:
  3.0
 • Celkové působení knihy:
  3.5

Recenzi na tuto knihu jsem Vám prostě musela napsat. Pracuji v domově pro seniory a Tajný deník Hendrika Groena je první kniha, ve které poznáte stáří takové, jaké je. Chcete se zasmát, ale zároveň trochu popřemýšlet o tom, jaké vlastně bude Vaše stáří? Pak neváhejte a tuto knížku si přečtěte.

O čem je kniha „Tajný deník Hendrika Groena“

Hlavní postavou knihy je pan Hendrik Groene, který žije v domově pro seniory v Amsterdamu. Pan Groene je sice velmi starý (je mu 83 let), ale není jen tak ledajaký senior.

Uvědomuje si, že se jeho tělo pomalu potýká s nevyhnutelným stárnutím, přesto chce žít plnohodnotný život. Odmítá denní činnosti ostatních spolubydlících jako je luštění křížovek, žvatlání o ničem nebo věčné stěžování si na dnešní dobu.

S ironií rozebírá problémy, které se stářím přicházejí. Počasí, inkontinence, demence a šouravá chůze, to vše projde tvrdou kritikou pana Groena, který prostě nesnáší ostatní důchodce, kteří si pořád na něco stěžují a žijí stereotypně.

Vyvrcholením veškeré kritiky je založení anarchistického klubu Staří-ale-ne mrtví jehož členové jsou nejbližší přátelé pana Groena. Nabírání nových členů a stěžování si je v klubu přísně zakázáno, ale je povolen alkohol a výlety.

V ději plném černého humoru a ironie se najednou objeví Eejfe, žena, která se k Hendrikovi přistěhuje. Jako jediná se vyhne Groenovo kritice, protože on je přesvědčen, že Eejfe je jeho osudovou ženou, se kterou měl strávit předchozích padesát let.

Můj názor na knihu…

Celá knížka se mi četla velmi dobře. Autor detailně popisuje humorné situace, které se v domově stanou a při každé z nich jsem měla desetiminutovou chvilku smíchu. Podle mého názoru je knížka určená pro všechny věkové kategorie. Ty mladší se připraví na to, jaké problémy ve stáří přicházejí a ty starší možná uvidí sami sebe. Sama pracuji v domově pro seniory a musím říct, že nějaké situace se v domově opravdu stávají, bohužel. I přesto, že seniorům nabídnete výlety a jiné aktivity, stejně zůstanou u svých stereotypů. Stěžování slyšíte na každém rohu a málokdy najdete aktivního a spokojeného důchodce.

Pokud se Vám tento díl líbil, pak určitě doporučuji přečíst si také druhý díl s názvem Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let: Dokud se žije nebo „Malé překvapení: Tajný deník Hendrika Groena: Jak se Hendrik a Evert dostali do potíží“

Zajímavosti z knihy…

 • V knize je často zmiňována a popisována eutanázie, což může české čtenáře překvapit. Autor pochází z Holandska, kde je eutanázie povolena.
 • Kniha získala v Holandsku čtenářskou cenu za nejlepší knihu v roce 2016.
 • Nerada prozrazuji důležité věci z knížky, ale musím Vám prozradit, že pan Groen nezemře. V současnosti se připravuje druhý díl, který by měl být k dostání v roce 2018.

Přečtěte si krátkou ukázku z knihy…  

[3d-flip-book mode=“fullscreen“ id=“14614″ ][/3d-flip-book]

Recenzent: Bc. Lenka Holubová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tuto recenzi: