Knižní recenze

RECENZE: Tetování krví – POBOČNÍK

Rosamunda Zaknihovaný se po dramatických událostech ve službě Císařství konečně rozhodl přijmout nabídku urozené fulgarky Evropy z Naimes. Vydává se s ní do jejího sídla v Brandenbrasu, aby místo říše chránil svou paní. Jako její pobočník – pravá ruka, která ji bude doprovázet na jejích dobrodružných výpravách za lovem příšer. Evropa má ze svého nového faktóta radost, nejen proto, že dokáže připravit nejlepší posilující lektvar, který udržuje její magií prostoupené tělo pohromadě. Již od prvního setkání v ní tento malý chlapec vzbudil zájem i touhu jej chránit. Konečně ho má na očích.

Ve službách Evropy z Naimes

Přes úlevný pocit štěstí, že jej v novém životě u slečny Evropy doprovázejí i jeho staří vychovatelé pan Fransitart a Křampalín, pociťuje Rosamunda po prožitém šoku strach a nejistotu. Je označován za sedornera – milovníka příšer – a sobě i Evropě tím přináší mnoho odsuzujících pohledů okolí. Výčitky, že je kvůli němu jeho paní v tisku denně vláčena špínou, ho provázejí na každém kroku. Snaží se nelézt rozptýlení, zatímco Evropa spřádá tajné plány. Když se Rosamunda při svých toulkách městem stane svědkem nepovolených her, ve kterých jsou decimovány příšery, nedokáže se ubránit pocitu, že to není správné.

Poté, co se ocitne v tajemném, neobydleném parku uprostřed Brandenbrasu a setká se s Lapindukem, králičím vévodou, ví už téměř jistě, že svět lidí pro něho není tím pravým místem. To však ještě netuší, že se za ním a jeho paní do královského města vydali i jeho známí nepřátelé, jejichž nezákonné jednání shodou osudu odhalil. Jejich cíl je jasný – zajistit, aby si Rosamunda vzal svá zjištění do hrobu. Příšery i lidé se budou muset spojit, aby se postavili společnému nepříteli.

Příběh se uzavírá

Třetí, poslední díl trilogie, sleduje Rosamundovo hledání místa ve světě. Kniha je ze všech tří dílů nejtemnější a také nejemotivnější. I přesto, že čtenář mnohdy nad Rosamundovým jednáním kroutí hlavou a nevěří hrdinově naivitě, hluboký vhled do pocitů chlapce, sirotka, který stále neví, kam patří, tento fakt tisícekrát vynahradí.

Stejně jako v knihách předchozích, i zde najdeme slovníček, bohaté ilustrace i mapu Polokontinentu.

Autorka Mija


Photo by SPIT FIRE ZHANG on Unsplash

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *