Tetování krví - LAMPAŘ
Knižní recenze

RECENZE: Tetování krví – LAMPAŘ

Konečně u lampářů!

Rosamunda Zaknihovaný se po mnoha peripetiích dostane na Železnou baštu, základnu lampářů. Loučí se s mocnou fulgarkou slečnou Evropou, jež po cestě potkal a již velmi obdivuje, a jen nerad odmítá její nabídku stát se jejím faktótem. Má přeci povinnosti vůči Císařství, své sliby plní a Červovitá cesta lampáře potřebuje.

Na baráčku, kde probíhá výcvik nováčků, díky opožděnému příjezdu těžce hledá přátele. Nakonec se seznamuje s witkou Threnody, po dlouhé době jedinou ženou, která se má stát členem lampářů. Nemluvná, někdy nerudná a z velice slavného klanu kalendářek pocházející Threnody si mezi všemi oblíbí právě Rosamundu, a tak mezi nimi vzniká zvláštní přátelství.

Pár dní po svém příchodu se Rosamunda seznamuje také se sodovkářem, trochu výstředním panem Numpsem, jehož mumlání o příšerách a vrabčím vévodovi Rosamundu velice zajímá. Pan Numps se Rosamundovi svěří, že jej příšery kdysi zachránily, a tak v nich nevidí zlo, ale přátele. Rosamunda také od chvíle, kdy jej z podpalubí pašerácké lodi osvobodil Piháč, příšera malého vzrůstu s mnoha pihami na obličeji, pochybuje o černobílém světě lidí a příšer, a tak je mu společnost pana Numpse milá – konečně se setkává s někým, kdo v příšerách, stejně jako on, nevidí jen vraždící bestie.

Příšery stále útočí

Útoky příšer v Císařství sílí a netrvá dlouho, než se objeví i u bašty lampářů a ještě nevycvičenou skupinku nováčků čeká lítý boj. Nejen Rosamundu překvapí jeho nadpřirozená síla a odvaha, které mu velmi pomůžou i později, kdy se ve sklepeních setká s revermanem, stvořeným z těla mrtvého člověka a kousků příšery. Jak se gudžin objevil v tajných chodbách pevnosti? Co bylo v pytli, který Rosamunda nesl do kanceláře chirurga Násosky v den svého příjezdu? Rosamunda čelí výslechu ohledně smrti revermana ve sklepeních a žaludek mu svírá neblahé tušení. Zatímco maršál lapářů je jeho zážitkem otřesen, Násoska velkou radost nemá…

Po útoku revermana se musí lampářský maršál dostavit k vysvětlení do hlavního města a zástupcem se stává vrchní úředník Wimpr. Rosamundu odjezd maršála, společně se lžičtenářem, Rosamundovým přítelem panem Sebastipolem, velmi rozruší. Nedlouho po nastoupení nového vedení jsou nováčci přerozděleni a přiřazeni na různá stanoviště. Rosamundu čeká Červovitá výspa – nejvzdálenější lampářská pevnost Císařství. Místo, kam se nováčci běžně neposílají. Threnody, jíž v krvi pulzuje síla ničit příšery psychickou silou, tíhne k ochraňování Rosamundy a tak se rozhodne, že jej bude na Červovitou výspu následovat.

Obecné informace

Lampář je druhým dílem trilogie Tetování krví a plynule navazuje na díl první. V knize se opět nacházejí ilustrace postav, mapa Železné bašty i slovníček pojmů. Jazyk díla je i v druhém díle dětsky naivní, ale také o poznání temnější. Napětí je vystavěno postupně a čtenář mnohdy zažije chvíle, kdy v duchu křičí na Rosamundu nechoď tam!

Kniha pro celou rodinu nás vede dál překrásným příběhem jednoho osiřelého chlapce.

Příští týden se můžete těšit na recenzi třetího a posledního dílu trilogie s názvem Pobočník.

Autorka Mija

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *