Kouzelný život

Pomoc, začal advent! Co teď a co potom?

Je to opět tady. Blíží se nejkrásnější svátky roku a s nimi spojený totální předvánoční chaos, kdy samými povinnostmi, nevíme co dřív. Čeká nás velký úklid, pečení cukroví, velké nákupy, menší nákupy, zdobení bytu, balení dárků, vaření a mnoho dalšího. A aby toho nebylo málo, tak ještě roční uzávěrka v práci a termíny, které se musí stihnout stůj co stůj. 

Jak se z toho nezbláznit? Jde to vůbec?

Základem je držet se několika zásad….

  1. Uvařte si kávu, sedněte si, vezměme si tužku a papír, v ideálním případě diář, a pomalu, s rozmyslem si rozvrhněte, co kdy budete dělat. Úkoly sepsané na papíře nabydou konkrétnější rozměr.  Věřte mi, že mnohokrát to přepíšete, upravíte, doplníte, vyškrtáte, ale až si konečně řeknete „tak a hotovo“, bude mít vše najednou smysl a řád. Držte se plánu a uvidíte, že to jde i bez stresu.
  2. Pro zvládání předvánočních stresů je důležitých několik zásad. Tou první je NIC NEPŘEHÁNĚT  –  ani úklid, ani pečení. Říkáme si to sice každý rok, že ten příští rok už napečeme jen polovinu cukroví, ale nakonec se nám to vždycky vymkne z rukou. Ale letos BUĎTE ZÁSADOVÁ – 6 druhů a dost!  Jasně, jako bych vás slyšela…. Vloni jste si to říkali také, ale nakonec sousedka povídala, že má napečeno 12 druhů a na 3 se ještě chystá, na Facebooku se plnily statusy vašich přátel fotkami krabic od kuřat plnými cukroví. V internetových diskusích se holky předháněly, která už překročila magickou hranici dvaceti druhů a pokračuje dál. → No a potom nepeč, že?! Vy se ale nesmíte nechat zviklat, ono totiž VŠEHO MOC ŠKODÍ. Je vždy lepší mít o něco míň než víc. Vysvětlím…. Nepotěší vás více, když váš přítel s chutí a se smutným povzdechem vyloví úplně poslední kousek cukroví a řekne: „Miláčku, letos se ti to opravdu moc povedlo, škoda, že už nezbyl  ani kousíček“, než když ho nutíte: „Franto, vezmi si zítra na snídani ještě ty vanilkové rohlíčky, musí se to přece už dojíst.“ A Franta, přesycený cukrovím, vás sice poslechne, a dál si tajně sní o chlebu se salámem.
  3. Smyslem předvánočního úklidu je uklizený a svátečně nazdobený byt či dům. To ovšem neznamená, že za každou cenu musí být okna umytá až těsně před Vánoci, vyčištěné koberce i obýváková sedačka. Jsou věci, a ty výše jmenované mezi ně patří, které jsou tzv. „předvídatelné“, zkrátka – ví se o nich dopředu. To znamená, že okna klidně můžeme umýt už v druhé polovině října, koberce a sedačku vyčistit zkraje listopadu. Výhodou bude i to, že pokud si na tuto práci půjčujeme čistící stroj, tak zpravidla v tomto termínu ještě nebývá na jeho zapůjčení dlouhodobý pořadník. Ve skříních uděláme pořádek hned po čištění koberců, i když toto nepovažuji za nutné vůbec. Do začátku prosince nám zbývají ještě dlouhé 2 týdny. Dost na to, abychom přeleštili dvířka skříní, vygruntovali špajz i kuchyňskou linku, vyžehlili dlouhodobé zásoby nevyžehleného prádla a vyprali deky, potahy, závěsy i psí pelechy. A v tuto chvíli je již značná část předvánočního úklidu za námi. Zbytečnosti vypustíme úplně a zbyde nám jen pár nezbytných věcí, které si rozdělíme tak, aby nepřesáhli pravidlo 2/1, o kterém bude řeč níže.
  4. První týden v prosinci budeme jen PLÁNOVAT. Naplánujme druhy cukroví a stanovme si na to potřebné dny pečení. Do diáře či úkolníčku zapišme, kdy koupíme stromeček, kdy kapra a kdy zabalíme dárečky. Již teď vidíme, že některé dny už máme obsazené. Úklid, kterého nám už moc nezbývá, si rozdělíme do těch neobsazených. Nyní je čas vysvětlit PRAVIDLO 2/1. Toto pravidlo vychází ze zásady, že nic se nemá přehánět, a proto si dobu uklízení stanovte tak, abyste uklízeli 2 dny po sobě, ale vždy maximálně hodinu denně a pak následuje den volna. A znovu – úklid 2 dny po sobě, max. hodinku denně, den volna. Je totiž dokázáno, že hodina uklízení je opravdu hranicí, za niž už to člověk nedělá s dobrým pocitem a ani mu to už moc nejde “od ruky”. Od Mikuláše zbývá do Štědrého dne přesně 17 dní. Pokud se budete řídit pravidlem 2/1, budete věnovat úklidu ještě celých 12 hodin času.  Copak to nestačí? Stačí, věřte mi. A pokud nestihnete vygruntovat úplně vše až do posledního nejzapadlejšího místečka někde v rohu vaší skříně, tak se vůbec nic nestane. Vánoc si užijete úplně stejně, ne-li ještě líp.

Základem klidných a spokojených Vánoc v rodině, je POHODOVÁ MAMINKA. Tuto skutečnost mějte vždy na paměti. Pokud budete nervózní, vystresovaná, odrazí se to na celé rodině a k vylepšení atmosféry nepomůže ani ono magické datum 24. prosince.

Pro dnešek se tedy loučím tisíckrát ohraným přáním krásného a hlavně klidného adventu, ale věřte mi, že to vůbec není otřepaná fráze, ale že opravdu to má něco do sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *