Jak vybrat vhodný nástroj pro blogování
Blogování

Dostupné nástroje pro tvorbu internetového blogu, aneb co si vybrat?

“Ve skutečnosti si vy nenacházíte publikum pro svou práci: lidé si najdou vás. Ale být dobrý nestačí. Abyste se dali najít, musíte být vyhledatelní.” 

Austin Kleon

Slovo “webblog” se u nás poprvé objevilo v roce 1997. Dva roky později se už setkáváme také se slovem “blog”. Myšlenky, o něž se blogování opírá, se však vyvíjely již v raných dobách internetu v průběhu devadesátých let. Standardním způsobem sdílení nápadů na internetu před rokem 1990 byla účast na diskuzních skupinách, což byla v podstatě moderovaná fóra pro výměnu názorů: jejich členové v nich zveřejňovali své poznámky a myšlenky, k nimž potom měli přístup autorizovaní členové skupiny. Spolu s tím, jak přibývalo uživatelů webu, se začala rozvíjet myšlenka vedení on-line deníku: část svých stránek začali lidé vyhrazovat pro pravidelné zveřejňování zpráv o tom, co prožili a co je v jejich životě nového. Jedním z průkopníků psaní takového deníku byl student pennsylvánské Swarthmore College Justin Hall, který začal v roce 1994 provozovat stránku nazvanou “Justinovy linky z podzemí”, na níž návštěvníkům sděloval informace ze svého každodenního života.

Internetové blogy se stávají v posledních letech průkopníky internetového bussinesu. Mnoho podnikatelů jej využívá pro zvýšení svých tržeb či povědomí o své značce. Někteří ho však využívají pro přímý prodej, jedná se o tzv. digitální nomády, kteří svůj koníček přetvoří v bussines, který jim vydělává z pohodlí jejich domova či na cestách. Mnoho takových digitálních nomádů totiž cestuje po světě a vydělávají přes svůj blog pomocí affiliate marketingu. Ten se stal za v posledních letech velice oblíbeným výdělkem u většiny blogerů. 

Jak založit blog na wordpressu
Zdroj fotografie: https://www.freepik.com/

Přijde doba, kdy bude blogem vydělávat více než polovina národa. Je proto vhodné zjistit, jaký nástroj pro tvorbu internetového blogu, který se stane výdělečným projektem, je ten nejlepší a obstojí všechny požadavky “digitálních nomádů”. 

Digitální nomád je nezávislý profesionál, který může pracovat pro své klienty distančně ze zahraničí jen pomocí notebooku a mobilu. Jeho nomádská dovolená vypadá typicky tak, že pracuje v průměru pár hodin denně a jinak si užívá pobyt jako každý jiný turista; s rodinou, partnerem či přáteli; dělá několikadenní výlety; poznává místní lidi apod.“

– Robert Vlach

Na úvod pár důležitých pojmů, které je třeba znát

Internetový svět si za svou existenci vytvořil mnoho slangových výrazů, které si jeho uživatelé oblíbili. Často k nám tyto výrazy či zkratky chodí z Ameriky a není tomu jinak ani ve světě internetových blogů. I zde mají blogeři svůj slovníček, který mezi sebou ovládají a při pracovní komunikaci jej velmi často používají.

Provizní marketing

Provizní marketing nebo také affiliate marketing je poslední dobou velmi oblíbený nejen u blogerů. Jedná se o formu přivýdělku na internetu pomocí propagace určitých služeb či produktů. Tyto produkty propaguje bloger na svém internetovém blogu, na sociálních sítích či přes e-maily ve své databázi. Jakmile přes váš unikátní odkaz někdo nakoupí daný produkt, automaticky získáte z jeho nákupu určité procenta provize. 

Více najdete v článku „Affiliate marketing, aneb jak si vydělávat na svém blogu“

SEO

SEO vychází z anglické zkratky Search Engine Optimization, do češtiny se tato zkratka překládá jako optimalizace pro webové vyhledávače. [5, s. 65] Jedná se o správné používání klíčových slov, díky kterým vás vyhledávače na internetu snadno najdou a doporučí na stránkách jako je Google nebo Seznam. SEO však není zdaleka jen o správném používání klíčových slov v textu, ale také v samotném zdrojovém kódu webové stránky. Je také o správném nastavení všech stránek, prolinkování jednotlivých textů, rubrik či stránek i o správném budování zpětných odkazů. 

Více o SEO najdete v mém článku: NETVRĎTE, že nevíte nic o SEO dokud si nepřečtete TENTO ČLÁNEK“

Jak vybrat vhodný nástroj pro blogování
Zdroj fotografie: https://www.freepik.com/

Redakční systémy

Redakční systémy neboli CMS (content management system) usnadňují správu obsahu a online prezentaci mnohým významným firmám. Důvod je jednoduchý – protokol CMS je již napsaný a k obsluze systému stačí jen internetový prohlížeč a připojení.

V současné době existují různé redakční systémy. Všechny mají své výhody i nevýhody. Při výběru je potřeba brát zřetel na to, co od systému očekáváte, jaké máte požadavky. Nejlepší metodou je samozřejmě ZKUSIT TO. V tomto článku vám představíme ty nejznámější systémy. 

Nejvíce oblíbené a hojně používané systémy jsou tři. Řeč je o WordPressu, Joomle! a Drupálu. Systémy psané v protokolu PHP, které patří do kategorie open source, což znamená, že na jejich vývoji se podílí stovky lidí po celém světě. Systémy jsou dostupné k instalaci zdarma. Jejich další výhodou je čeština, která umožňuje, že jsou systémy snadno ovladatelné. Zvládne je tedy používat i úplný začátečník. 

Blogovací systémy

Blogovací systémy umožňuji uživatelům mít svůj blog k vytváření vlastního obsahu. V současnosti existují desítky systémů, které vám nabídnou nejrůznější služby. Říct, který systém pro blogování je ten nejvhodnější je složité, jelikož záleží především na potřebách blogera a očekávaném výsledku. 

“Blog je v mnoha směrech nepřetržitou konverzací” 

Andrew Sullivan

Nejznámější blogovací systémy u nás jsou:

 • Blogger
 • Blogy na iDnes.cz
 • Blog.cz
 • InfoBlog
 • Blog Píše.cz
 • Webnode

Máme však mnoho dalších, které mají také své příznivce. Mezi nimi jsou:

 • Medium
 • Tumblr
 • Linkedin
 • Blogy na Lidovky.cz
 • Blogy na Lupa.cz
 • Blogy na Aktuálně.cz
 • Blogy na SME.sk
 • Squarespace
 • Posthaven
 • Ghost
 • Kirby
 • Svbtle
 • Postagon
 • Contentful a mnoho dalších…
Jak vybrat vhodný nástroj pro blogování
Zdroj fotografie: https://www.freepik.com/

Blog

Myšlenka, že komukoli se zachce, může psát “webblog” či zkráceně “blog”, byla jedním z hlavních aspektů radikalismu prvotního internetu. Publikování bylo historicky čímsi, co bylo umožněno jen zvlášť vybraným spisovatelům, a podobně i vytvoření webové stránky bylo v počátečních dobách internetu dovedností, jíž disponovala jen menšina uživatelů. To vše změnila kultura blogu, která každému uživateli webu dává do rukou jednoduchý nástroj publikování vlastních slov a nápadů v prostředí on-line. Každý se tak poprvé v historii může stát spisovatelem.

Na čem si založit svůj první/ nový blog?

Možností jak založit blog je spousta, ať jsou to redakční systémy, blogovací portály či klikweby je tu nekonečně mnoho stránek, které se předbíhají lepšími funkcemi či více možnostmi pro samotné blogery. 

Jakou platformu používáš pro právu svého blogu?
Jakou platformu používáš pro právu svého blogu?

Nejvíce oblíbené jsou blogovací systém Blogger a redakční systém WordPress. Tyto systémy používá nejvíce blogerů, jak už bylo dokázáno z výsledků mého online dotazníku. Jsou to však skutečně ty nejlepší nástroje pro tvorbu blogu, nebo nalezneme lepší?

Redakční systém – WordPress

WordPress je redakční systém. Většina internetových magazínů, používá právě WordPress. Je jednoduchý a velmi praktický. Navíc si ho můžete uzpůsobit dle vlastních požadavků díky množství pluginů a také velmi pěkné nabídce šablon, které vám nabídnou přesně vzhled, jaký potřebujete. Ať už se jedná o osobní blog, na kterém chcete publikovat své koníčky nebo profesionální web pro prodej zboží, či služeb. WordPress nabízí mnoho šablon a někdy je opravdu velký problém si vybrat tu správnou. 

Na vývoji WordPressu se podílí stovky lidí, čímž ho staví před konkurenci, kde na projektech pracuje jen pár jedinců. 

Administrace systému WordPress
Administrace systému WordPress

Výhody

 • jeho hlavní výhodou je jeho cena, je totiž úplně zdarma!
 • příspěvky se vkládají přes editor, který na funguje podobně jako Word
 • vkládání obrázků je velmi jednoduché, dají se nahrát přes mediální soubory z vašeho PC nebo stáhnout z dostupné fotobanky Pixabay (kterou naleznete jako plugin v administraci WordPressu ke stažení)
 • má mnoho krásných šablon, které se dají stáhnout zdarma a vy tak můžete mít profesionální stránky rychle a bez kodéra
 • pokud má přístup do redakčního systému WordPress více uživatelů, může administrátor stránek nebo šéfredaktor spravovat jednotlivé příspěvky ostatních autorů velmi snadno. Nestane se tak, že by se dostal na internet nějaký příspěvek, který není přesně podle vašich představ
 • můžete odkudkoliv pracovat na svých stránkách, stačí se přihlásit do administrace a můžete pokračovat tam, kde jste včera skončili třeba v práci, ve škole nebo na dovolené 
 • své příspěvky můžete naplánovat k publikování a tak pokud jedete na delší dobu pryč, ale nechcete ochudit své čtenáře o nové příspěvky, jednoduše u nich naplánujete datum publikování
 • nespočetně mnoho pluginů v administraci WordPressu, které jsou zdarma ke stažení a umožní vám rozšířit své stránky až do podoby, jako od profesionála

Nevýhody

 • právě díky své popularitě je WordPress cílem mnoha heckerů, ale díky správnému zabezpečení můžete tomuto riziku předejít
 • pokud nebudete pravidelně zálohovat svůj web, můžete snadno přijít o všechny články, texty i nastavení
 • někdy může být načítání stránky na WordPressu pomalé, ale správným nastavením tomu můžete předejít
 • vaše stránky se mohou bez správného nastavení stát obětí spamu
 • náročnost na server
Ukázka blogu na WordPressu
Ukázka blogu na WordPressu

Blogovací systém – Blogger

Dále velmi často používaný nástroj pro tvorbu internetového blogu je blogovací systém Blogger od společnosti Google. Poukazuje na to také výzkum a dotazování blogerů. Až 54,5 % dotazovaných používá pro správu a vedení svého blogu právě blogovací systém Blogger.

Výhody

 • Příspěvky se velice snadno vkládají. Celá tvorba příspěvku funguje na bází Wordu, od samotného nastavení fontu až po vkládání a editaci obrázků či odkazů. 
 • Možnost vložit do textu HTML odkaz např. pro affiliate program. 
 • Snadná editace příspěvků. 
 • Jednoduchá instalace nových šablon, kterých je k dostání tisíce. 
 • Responzivní stránky. 

Nevýhody:

 • Je třeba mít základní znalosti HTML, např. při tvorbě menu v šabloně.
 • Další nevýhodou je, že zde není možnost tvorby e-shopu, pouze propojení s jiným webem přes menu. 

Zde je tvorba blogu poměrně jednoduchá. Blogovací systémy fungují na bázi přihlášení do systému přes gmail, tudíž pro tvorbu nového blogu je zapotřebí pouhé registrace na stránce www.blogger.com. 

Uživatelské rozhraní Blogger.com
Uživatelské rozhraní Blogger.com

Dle mého názoru je to velice jednoduchý nástroj. Ovšem nepodporuje tvorbu internetového obchodu, což WordPress umožňuje a pro mé potřeby je lepší, ráda totiž spravuji vše z jedné administrace a mám ráda sjednocený design.

Blogger navíc nemá tolik možností rozšíření jako WP, jelikož nemá možnost instalovat nové pluginy. Co se vzhledu týče tak výsledný blog vypadá jednoduše a velice moderně, ovšem pro plnohodnotné blogování a rozšiřování blogu do budoucna je tento systém nevýhodný. 

Ukázka blogu na systému blogger.com
Ukázka blogu na systému blogger.com

Subb blogy a klikweby 

Možnost vytvořit si blog na vlastní doméně může být časově náročná. Někteří blogeři ani nechtějí udržovat vlastní blog. Pokud bloger publikuje pár článků za měsíc vyplatí se mu je publikovat na některých blogovacích portálech jako je blog.cz, krasna.cz, ides.cz apod. 

Je tu však ještě jeden “blogovací systém”. Ne tolik oblíbený, ale získal si blogerku svými funkcemi. Wix.com je platforma, která má skvělé vlastnosti a také možnosti instalovat si rozšířené funkce. Je však placená a není vše zdarma, ale jsou zde i takové možnosti, které jsou zcela zdarma a blogerovi vystačí. Ovšem, chce-li bloger vlastní doménu, nebo alespoň nějakou, která vypadá dobře, musí si dané služby zaplatit. Což je velkou nevýhodou, pokud s blogováním začínáte. 

Opakem jsou klikweby, tedy nástroje, které na pouhých pár kliknutí vytvoří dokonalý moderní web. Jsou vhodné i pro blogy a fungují podobně jako redakční systémy, tedy administrace. Nejvíce používaný je Weebly.com a Wix.com.

Výhody “klikwebů”:

 • Jednoduché ovládání i pro úplné začátečníky. 
 • Moderní a responzivní šablony. 
 • Většina jich má v administraci také správu kontaktů v e-mailové databázi. 
 • Některé nabízí tvorbu e-shopu (Mioweb, Webnode, Weebly..).

Nevýhody “klikwebů”:

 • Téměř všechny jsou zpoplatněny, v případě, že chceme vlastní doménu, či rozšířující nástroje.
 • Ve FREE verzi není možná vlastní doména. 

Podle hodnocení nejen z praktické části, ale i osobních zkušeností dalších blogerů mohu zcela jistě říci, že vhodný nástroj pro tvorbu internetového blogu je jednoznačně WordPress. Spousta blogerů přešla z Blogger na WP a velice si jej vychvalují. 

Sama na WordPressu mám a vždy jsem blog měla. Můj první blog byl sice na Blog.cz, později jsem zkusila i další jako Blogger či Webnode apod., ale WordPress se mi přes jeho možnosti zalíbil ze všeho nejvíce a tak jsem u něj později zůstala.

A co vy? Na čem vy máte svůj blog a nebo o které platformě uvažujete pro ten svůj první? Napište mi o tom do komentářů, moc ráda si přečtu vaše názory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *