Knižní recenze

Doctor Strange – recenze

Název:  Doctor Strange

ČSFD – 83 %

Režie: Scott Derrikson

Hudba: Michael Guicchino

 

Nemusíte být milovníci světa Marvellu, abyste si užili tenhle film. Pokud milujete akci a komiksovou variaci na téma „ dobro vítězí nad zlem“, pak si taky přijdete na své! Na škodu to opravdu není . Váš zážitek umocní i to, pokud máte ve svém hledáčku, hlavního představitele těžce zkoušeného doktora, charismatického Benedicta Cumberbatche.

Hlavní hrdina ztrácející své ego

Na počátku se setkáváme s úspěšným mladým mužem – doktorem neurochirurgie Strangem. Osud mu nadělil všech pět pé. Je bohatý, úspěšný ve své profesi, miluje ho krásná kolegyně, navíc je pohledný a taky pěkně nabubřelý. Má být proč, ale už ne nadlouho. Cestou na konferenci havaruje a výsledkem jsou četné zlomeniny v místech jeho největší chlouby, kterými jsou vyjma brilantního mozku, ruce. Hlavní hrdina je náhle připraven o to nejcennější. Nemůže pokračovat dál ve své profesi, ruce ho zrazují. Přechod od člověka, jemuž ležel svět u nohou, po trosku, která hledá důvod, proč žít, zvládl Benedict Cumberbatch obdivuhodně. Dialogy, které by nám mohly připadat plytké, jsou v jeho podání více než uvěřitelné.  Trpíme s hlavním hrdinou a možná mu ten pád trochu i přejeme, protože jej polidšťuje a dělá pro nás zajímavějším.

Proměna doktora StrangeDoctor Strange

Posléze se zlomený doktor Strange, jenž už nedokáže udržet skalpel v ruce, vydává do Nepálu. Hledá zde alternativu ke klasickému léčení, tak jak ji slyšel z úst jiného zázračně uzdraveného muže. Nalézá klášter proslulý svou mystickou praxí. Setkává se s mniškou, která mu odhaluje skrytá tajemství uvnitř i vně jeho samého. Komunitě, jež zde praktikuje svá mystická cvičení, poněkud přidrzlý doktor příliš nevoní, ale posléze se stává jejím platným členem. Ba co víc, na odiv vystupuje jeho mimořádný talent pro věci mezi nebem a zemí.

Padouch nebo hrdina? Jsme všichni jedna rodina…

Jak už to bývá, co by byl správný hrdina bez výživného protihráče? A ten Strangeův se záhy objevuje na scéně.  Je to zbloudila ovce oné mystické komunity. Talentovaný žák magického umění, který však sešel z cesty a dal se k temné straně. Boj mezi ním a Strangem je náplní druhé části filmu, kde si už přijdou na své milovníci akčních scén, kung fu tělo na tělo, výbuchů a krvavých šrámů na tváří hlavního hrdiny (které mu tak sluší).  O co jde? O nic menšího než o záchranu celého světa…

Druhá polovina filmu už je klasická marvellovská pohádka o tom, jak dobro nakonec zvítězí nad zlem a temnotou, jakkoliv se nakonec ukazuje, že pohnutky hlavního záporáka, taky měly své dobré, ale fatálně mylné cíle.

Proč vidět Doctora Strange?

Film je správným mixem akce a fantasy.  Má svůj duchovní rozměr a charismatického hlavního hrdinu. Dozvíme se obecné pravdy o tom, že materiální svět není vše, co je kolem nás, že je zde ještě neprojevený svět a jiné hodnoty, pro které stojí za to žít. Benedict Cumberbatch bravurně zvládá svoji postavu a ostatní mu zdárně sekundují. Není zde nouze o vtipné bonmoty, které jakoby naznačují : „Neberte nás tak vážně, je to všechno jen taková hra“.

http://www.csfd.cz/film/266804-doctor-strange/prehled/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *