Kouzelný život

Barvy a trendy letošních Vánoc

Taky si při pohledu do kalendáře říkáte, jak rychle to uteklo? Nedávno tu byly a už tu budou zas…

Vánoce jsou již tradičně spojeny s bílou barvou.  Bílé Vánoce, co se sněhu týká, bývají však už spíše vzácností.  Jak tomu bude se sněhem letos, to se musíme nechat překvapit.

Ano, řeč je o Vánocích…

Jedno je ale jisté…

Na vánoce se těší snad úplně každý a nejvíc děti. Je tedy nutné se na ně dobře připravit, abychom, hlavně pro ně, připravili tu nezapomenutelnou a jedinečnou atmosféru.

Letos ladíme fialovo-bíle

Tradičními barvami vánočních ozdob jsou červená, zelená a zlatá. Ale jako všechno, tak už i vánoční ozdoby, podléhají módě. Jaké barvy tedy budou moderní letos? I kdyby letos opět sníh nenapadl, my si bílé užijeme dost a dost. A k ní se přidává ještě barva fialová a to ve všech jejich odstínech. Od světlounké lila až po temně fialovou. Krásná kombinace barev, nemyslíte?

Kdybychom tyto dvě barvy rozebrali po stránce symboliky, tak zjistíme, že bílá barva je barva čistoty, nevinnosti a nových začátků a barva fialová je barva duchovna až magična a zároveň je to i barva srdečnosti. Tedy všechno, co k vánocům neodmyslitelně patří.

Zpět k přírodě…

Máte-li doma krabici plnou platových ozdob, tak na ni rovnou zapomeňte. Letos frčí přírodní materiály! Dřevo, sklo, sláma, ale i to, co najdeme třeba při procházce lesem. Šišky, mech, kůra ze stromů, různé větvičky, podzimní lesní plody nebo třeba peříčka. Pokud se do lesa nedostanete, což je tedy mimochodem velká škoda, tak můžete sáhnout do domácích zásob a poslouží vám třeba svítky skořice, voňavý  hřebíček, badyán nebo doma nasušené ovoce, jako jablka, hrušky, kolečka citrusů.  A nejen kolečka… když z citrónů nebo pomerančů opatrně nožem okrájíme slupku, tak aby zůstala celá a hezky ji svineme, tak při troše šikovnosti vyrobíme nádherné, voňavé růžičky třeba na vánoční věnec nebo adventní svícen. Z větších citrusů, které nemají  tak silnou kůru, si zase, pomocí vykrajovátek na cukroví a nožíku, vyřežeme rozmanité tvary, které vložíme do ubrousku a necháme vylisovat, podobně, jako když jsme kdysi lisovali bylinky do herbáře. No a potom už stačí je jen zavěsit na nějaký přírodní provázek a máme hotovo. Prostě příroda nám poskytuje nepřeberné množství nápadů a tipů, stačí mít jen trošku fantazie.  A když do toho našeho díla zapojíme i děti, spojíme příjemné s užitečným a uděláme si krásné tvořivé odpoledne, na které určitě jen tak nezapomenou.

Skleněné figurky opět frčí

Jestliže ale není tvorba „handmade“ právě vaší silnou stránkou, tak vám poradíme jednu žhavou novinku! Letošním vánocům budou vévodit skleněné figurální ozdoby na stromeček, jako za dob našich babiček a prababiček. Na trhu by se měli objevit v podobě panenek z dvacátých let, zvířátek anebo generacemi milovanou rodinku pana Spejbla.  

A nezapomeňme na stromeček….

A protože jsme si řekli, že trendem je příroda, tak nesmíme zapomenout na samotný stromeček. Tu pravou, nefalšovanou vánoční atmosféru vykouzlí pouze stromeček živý. A pokud si myslíte, že tím uškodíte lesům, tak se mýlíte. Pouze malá část vánočních stromků byla pokácena v lese. Jde o tzv. prořezávky, které jsou prostě nutné. Je to stejné, jako když na zahrádce jednotíte mrkev, ty menší musí pryč, aby udělaly místo těm silnějším, které pak mohou zdravě růst. Naprostá většina stromečků se ale pěstuje na plantážích k tomu určených. Jde většinou o nevyužívané o staré lesní školky nebo plochy pod elektrickým vedením. O stromečky je zde příkladně pečováno, aby pak na vánoce dělaly radost malým i velkým.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *