Kouzelný život

10 důvodů, proč nás trápí bolest hlavy – zbavme se jí jednou pro vždy

Máme za sebou nejhektičtější období roku, které s sebou nese i stres a nedostatek času sama na sebe. Právě tyto dvě věci jsou jedním ze spouštěčů bolesti hlavy.

O tom, že bolest hlavy dokáže pořádně potrápit, víme asi každá své. Bolest hlavy je tak nepříjemná, že mnohdy nejsme schopní normálně fungovat. A tak většinou sáhneme to růžové tabletce, ale možná, že kdybychom věděly, co všechno může bolest hlavy spustit, často se jí můžeme vyhnout nebo se jí aspoň pokusit zahnat bez léků.

Zde je 10 nejčastějších spouštěčů bolesti hlavy, možná mezi nimi objevíte i ten váš:

  1. ŠPATNÁ VELIKOST PODPRSENKY

První důvod a už se tomu asi divíte, že ano? Ale věřte, že je to tak. Zvláště při větším objemu hrudníku. Špatně padnoucí podprsenka zatěžuje vaše záda vícm než by se zdálo. Vaše zádové svaly, musí velmi intenzivně pracovat a jejich přetížení může bolest hlavy vyvolat. Řešením je správný tvar i velikost spodního prádla.

2. PŘÍLIŠ INTENZIVNÍ CVIČENÍ

Pohyb se sice důležitý i zdravý, ale jak se říká “všeho moc škodí”. Při velmi namáhavém cvičení, potřebují svaly hlavy a krku potřebují na okysličení více krve, což rozšíří cévy a hlava může začít bolet. Stává se to často při běhání. Většinou odezní sama po zklidnění.

3. NĚKTERÉ POTRAVINY JSOU ZÁLUDNÉ

Některé potraviny jsou taky spouštěčem bolestí hlavy. Mezi možné spouštěče bolesti patří zrající sýry, čokoláda, ořechy, jogurt, cibule, fazole, rajčata, citrusy, banány. A taky uzeniny a alkohol. Pokud je to i vás případ, tak je potřeba mezi potravinami najít viníka bolehlavu a vyhýbat se mu.

4. POTLAČOVANÝ HNĚV

Při hněvu se zadní svaly krku a temene hlavy značně napínají a vzniká bolest hlavy. U této bolesti pomáhá hluboké dýchání – nádech nosem, výdech ústy. Zhluboka, pomalu, více krát za sebou. Vyzkoušejte.

5. HORMONÁLNÍ VÝKYVY

Hormonální změny jsou snad nejčastějším důvodem bolesti hlavy. Proto tyto bolesti sužují především ženy. A to nejčastěji v čase menstruace nebo těsně před ní. Je ale jeden hormon, který tiší bolesti, a to je hormon oxytocin. Možná jej znáte, je to hormon štěstí. Nejvíce se vyplavuje právě v těchto momentech. Říká se mu taky hormon lásky a odsud pramení i pocit, při kterém vzniká. Nedávno vědci přišli na to, že pokud máte psa a je mezi vámi těsný vztah, pak pohled do jeho očí dokáže rovněž hladinu oxytocinu ve vás zvýšit.

6. NEDOSTATEK TEKUTIN

Pokud málo pijete, vaše krev houstne a přenos kyslíku je pomalý. Tím vzniká bolest hlavy. První pomoc je ale nasnadě – vypijte pořádnou sklenici vody.

7. HRBÍME SE U POČÍTAČŮ

Čím více hdin prosedíte denně u obrazovky, tím více trpí krční a bederní páteř. Pro bolest z tohoto důvodu je typické pulzování ve spodní části hlavy a někdy vystřeluje až do čela. Zabránit toho lze tak, že budete sedět vzpřímeně a dělat časté přestávky na protažení těla.

8. STRES

Toto je úplně nejčastější příčina bolesti hlavy. Řešením je vyvarovat se stresovým situacím nebo je kompenzovat sportem nebo odpočinkem.

9. ÚČES DO CULÍKU

Vlasy utažené do culíku dráždí kůži na hlavě a citlivost pokožky hlavy bývá hodně spojována s migrénou. Příčinou mohou být i těžké náušnice, čepice, která tlačí nebo čelenka.

10. PARFÉMY a JINÉ SILNÉ VŮNĚ

Těžké parfémy a silné vůně jsou především pro lidi trpící na migrény jasným spouštěčem. Pozor tedy na ně!

První pomoc při bolesti hlavy:


1. Vypít velkou sklenici vody bez bublinek

2. Dát si mokrý ručník na čelo. Někomu pomáhá studená voda, někomu teplá.

3. Vmasírovat kapku mátového oleje na spánky a uchopit mezi prsty kořen nosu v úrovni obočí a stisknout. Držet tak 2-3 minuty.

4. Uvolnění krční páteře dochází při vysouvání brady dopředu při nádechy a zasouvání zpět při výdechu. Tento cvik je známý pod názvem “šuplík”. Několikrát opakujeme.

5. Zkuste silné preso. Kofein umí zablokovat bolest a zlepší prokrvení.

Pokud vás ale bolí hlava často, pak neváhejte a navštivte svého lékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *